Podstawowe czynności w Photoshopie - Krótki poradnik

Poradnik podstawy photoshopa
Wpis dodany przez BestGrafic · 25-03-22

Pierwsza część poradnika dotyczącego najprostszych elementów programu Photoshop.

Jak zrobić cieniowanie w Photoshopie?

Cieniowanie to technika służąca do tworzenia iluzji głębi rysunku. Osiąga się to poprzez przyciemnienie jednej strony obiektu względem drugiej strony.

W Photoshopie jest wiele sposobów na cieniowanie. Możesz użyć narzędzia Pędzel lub narzędzia Gradient. Najczęstszym sposobem jest użycie narzędzia pędzla i malowanie na wierzchu warstwy czarną farbą. Stworzy to efekt cienia na tej warstwie. Innym sposobem jest użycie narzędzia gradientu i nałożenie go na warstwę, na której chcesz uzyskać cieniowanie. Stworzy to efekt miękkiego cienia, który płynnie wtapia się w obraz.

Jak zrobić warstwę w photoshopie?

Klikając przycisk "Utwórz nową warstwę" w panelu Warstwy, utworzysz nową warstwę na wierzchu bieżącego obrazu. To tak jak tworzenie dodatkowych warstw za pomocą farby, z tą różnicą, że musimy to zrobić cyfrowo. Po utworzeniu nowa warstwa otrzyma nazwę, jakąkolwiek wpiszesz w polu jej nazwy (np. "Warstwa 1"). W każdej chwili możesz też zmienić jej nazwę, najeżdżając kursorem myszy na jej pasek tytułowy i wpisując inną nazwę lub naciskając Enter na klawiaturze; możesz też nacisnąć klawisz Shift-F2 i wybrać polecenie Zmień nazwę z menu podręcznego, które pojawi się, gdy Photoshop podświetli wszystkie warstwy do zmiany nazwy.

Jak zrobić gradient w photoshopie?

Ten artykuł pokaże ci trzy metody tworzenia gradientu w Photoshopie.

  • Metoda 1: Z górnego menu wybierz Warstwa>Nowa warstwa dopasowania i kliknij na Mapę gradientu
  • Metoda 2: Spod warstw, zaznacz żądaną warstwę za pomocą narzędzia białego pędzla, przytrzymując klawisz Shift i klikając raz.
  • Metoda 3: Naciśnij "D" (dla domyślnego) dla domyślnego koloru pierwszego planu, a następnie naciśnij klawisz F4.

Jak zrobić maskę w photoshopie?

Utwórz zaznaczenie na obrazie. Upewnij się, że masz zaznaczoną przynajmniej jedną warstwę przed rozpoczęciem procesu maskowania, który wykorzysta wszystkie warstwy. Jeśli nic nie jest obecnie zaznaczone, kliknij na "Nowa warstwa" i zacznij od stworzenia nowej warstwy dla masek lub zaznaczeń w photoshopie.

  • Kliknij wewnątrz okna dokumentu za pomocą narzędzia marquee tool
  • Wybierz dowolny pędzel, który chcesz z pod "Brush Presets"
  • Zacznij rysować wokół miejsca, z którego chcesz usunąć kolor
  • Naciśnij Command + J/Ctrl+J, aby wyciąć tło
  • Naciśnij Shift + F5 / Ctrl+Shift +F5 zawsze, gdy potrzebujesz większej precyzji podczas zaznaczania.